"Title" "Başlık" manasına gelir, başka mana arayanın kendi fesatlığıdır! Yoksa başlıktan gayrı title ne işimiz var! :P Dimi ama?

7 Temmuz 1789’da açlık ve sefaletten muzdarip halk ayaklanarak sarayın kapısına dizilmişler “açız” ana temalı sloganlarını atmaktaydılar. O sırada içeride keyfinde aleminde olan kraliçe ise “Halk ekmek bulamıyorsa pasta yesin” tadında takılıyordu. Meanwhile kapı önündeki kalabalıktan birisi “Kraliçenin ne yediğimizden haberi varmı?” serzenişinde bulunmuş akabinde Kraliçe’yi korumaya and içmiş d’Artagnan’ın (ki kendisinin filmin devamında Kraliçe’yle ilişkisi olduğunu da anlıyoruz, meğersem Leonardo Di Kabriyo’nun babasıymış) “Senin, Kraliçe’nin ne yediğinden haberin var mı?” cevabıyla kendine gelmiştir. Bu tarihi cevaptan sonra bi süre sessizlik olmuş ve kalabalık usulca dağılmıştır.

Olaylardan sonra halk taş toprak kemirerek bir hafta daha dayanabilmiş, bu kez yeni bir taktik deneyerek 14 Temmuz 1789 günü Bastille Hapishanesini basarak mahkumları serbest bıraktı. Sonrasında işte meclis felan topladılar bildiri mildiri okudular (İnsan ve Yurtdaş Hakları Bildirisi). Hemen önlem alan hükümet(!) youtube erişimini kapattırdı.

Olaylardan tırsan burjuvazi Majesteleri Fransa ve Navarre Kraliçesi Josephe Jeanne Marie Antoinette von Habsburg-Lorraine (Jozef Jan Mari Antuanet von Habsburg Loren) nin kardeşi 2. Leopold’a (Peter Leopold Joseph Anton Joachim Pius Gotthard) verdiler gazı, o da “ulan bir iki devlet daha destek versin ben bu çapulcu sürüsünün alayının g*tunu keseyim” dedi ve girdi yola. Sonra Mart 1792’de Viana’da zort diye ölünce II. Leopold, Cumhuriyeti ilan ettiler ardından da Giyotini icat ettiler Fransız devrimciler. Giyotinin icadından dolayı 1793 ile 1794 seneleri arasında 18000 ile 40000 kişinin sevinçten kafası gövdesinden ayrıldı ki en çok sevinen de Kral oldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: